Sertlik Ölçüm Cihazları Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Sertlik Ölçüm Cihazları

Sertlik Ölçüm Cihazları Ve Kullanım Alanları Nelerdir? 

Dört farklı tipte sertlik ölçüm cihazları vardır.  Her tip farklı amaçlar için ve farklı endüstrilerde kullanılır.  Dört tip şunlardır: durometreler, Rockwell test cihazları, sklerometreler ve Vickers sertlik test cihazlarıdır. Durometreler en yaygın sertlik test cihazı türüdür ve kauçuk, plastik ve diğer metalik olmayan malzemelerin sertliğini test etmek için kullanılır. Rockwell test cihazları çoğunlukla metallerin sertliğini test etmek için kullanılır. İvmeölçerler, cam veya seramik gibi kırılgan malzemelerin sertliğini ölçer. Vickers sertlik test cihazları hem metallerin hem de ametallerin sertliğini test etmek için kullanılabilir.

Sertlik Ölçüm Cihazları
Sertlik Ölçüm Cihazları

Sertlik Ölçüm Cihazları Nedir?

Malzemelerin sertliğini ölçmek için sertlik ölçüm cihazları kullanılır. Her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip çeşitli sertlik ölçüm cihazları mevcuttur. En yaygın sertlik ölçüm cihazı, sertliği ölçmek için bir girinti yöntemi kullanan Rockwell ölçeğidir. Diğer sertlik ölçüm cihazları arasında Brinell ölçeği, Vickers ölçeği ve Knoop ölçeği bulunur. Sertlik ölçüm cihazları metalurji, mühendislik ve imalat dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Sertlik ölçüm cihazları için en yaygın kullanım alanları imalat ve kalite kontrol endüstrilerindedir. Sertlik ölçüm cihazları, metallerin, plastiklerin, seramiklerin ve kompozitlerin sertliğini ölçmek için kullanılabilir.

Sertlik Ölçüm Cihazlarının Günümüzde Kullanım Alanları Nelerdir?

Sertlik ölçüm cihazlarının kullanım alanları şu şekildedir:

  • Çelik ve alüminyum endüstrisi
  • Otomotiv endüstrisi
  • Havacılık endüstrisi
  • Tıbbi cihaz endüstrisi

Gibi endüstrilerde kullanılır. Cihaz, test edilen malzeme üzerinde yapılan girintiyi ölçer. Farklı amaçlar için ve farklı endüstrilerde kullanılan farklı sertlik ölçüm cihazları türleri vardır. En yaygın sertlik ölçüm cihazı türü Rockwell Sertlik Test Cihazıdır. Sertlik ölçüm cihazlarının doğruluğu, cihazın tipine ve test edilen malzemeye bağlıdır.

Sertlik Ölçüm Cihazları En Çok Kullanılan Çeşitleri Nelerdir?

Sertlik, bir malzemenin girintiye veya çizilmeye karşı direncinin bir ölçüsüdür. En yaygın sertlik ölçüm cihazları sklerometre,  Rockwell sertlik test cihazı ve Vickers sertlik test cihazıdır.  Bu cihazların kullanım alanları imalat ve bilimsel araştırmalarda kalite kontrolünü içerir. Farklı sertlik test cihazlarından gelen okumalar, dönüşüm çizelgeleri kullanılarak başka ölçeklere dönüştürülebilir.

Günümüzde malzemelerin sertliğini ölçmek için sertlik ölçüm cihazları kullanılır. Her biri kendi avantaj ve dezavantajlarına sahip çeşitli farklı sertlik ölçüm cihazları mevcuttur. Sertlik ölçüm cihazları metalurji, mühendislik ve imalat dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Bu farklı sertlik ölçüm cihazlarının nasıl çalıştığını anlayarak uygulamanız için doğru olanı daha iyi seçebilirsiniz.

Sertlik Ölçüm Cihazları Önemi Ve Kullanım Amaçları

Girinti yönteminde sertlik ölçüm cihazları, ölçülen malzeme üzerinde girintili bir işaret yapmak için bir pim veya piston kullanır. Girintinin derinliği daha sonra o numunenin Rockwell sertliğini hesaplamak için kullanılır. Brinell ölçeği, numuneyi delen bir iğne kullanırken, Vickers ölçeği bir dizi çentikli bir disk kullanır. Knoop ölçeği, numuneden sıçrayan ve bir amplifikatöre geri yansıyan ses dalgalarını kullanarak sertliği ölçer. Her sertlik ölçüm cihazının kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Girinti yöntemini kullanmanın avantajı, çok küçük çaplı veya yüksek düzeyde yeniden kristalleşmeye sahip numunelerin ölçülmesinin kolay olmasıdır. Ek olarak, numunelerin kalınlıkları değişeceğinden yüzeyleri boyunca eşit olarak ölçülmesi kolay olabilir. İğne veya disk ölçümlerinin kullanılmasının dezavantajı, yumuşak malzemeler veya büyük miktarda su içeriği içerenler için doğru olmalarıdır. Son olarak, ses dalgaları bazı sert maddelere nüfuz edemeyebilir, bu da onları 2000 hvsm’nin (Helsinki Vickers Yumuşak Malzemeler) üzerindeki Rockwell sertlik değerlerini ölçmek için daha profesyonel hale getirir.

Sertlik Ölçüm Cihazları Ayrıcalıkları Nelerdir?

Sertlik ölçüm cihazları için en yaygın kullanım alanları imalat ve kalite kontrol endüstrilerindedir. Sertlik ölçüm cihazları metallerin, plastiklerin, seramiklerin ve kompozitlerin sertliğini ölçmek için kullanılabilir. Bu bilgiler daha sonra üretim süreçlerini iyileştirmek veya ürünlerin kalitesini sağlamak için kullanılır. Sertlik ölçüm cihazları tıp endüstrisinde de kullanılabilir. Sertlik ölçüm cihazları genellikle dokunun sertliğini ölçmek için kullanılır.

Bu bilgiler daha sonra yaralanmaları veya hastalıkları tanımlamak ve tedavi etmek için kullanılır. Otomotiv endüstrisinde sertlik ölçüm cihazları da giderek daha fazla kullanılmaktadır. Otomotiv endüstrisinde, malzemelerin yakıt verimliliğini ve dayanıklılığını hesaplamak için genellikle sertlik ölçümleri kullanılır ve daha pek çok alanda ön plandadırlar. Firmamızdan hizmetler alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir