Yüzey Pürüzlülük Ne Zaman Önem Taşır?

insize1

Yüzey Pürüzlülük Ne Zaman Önem Taşır?

Yüzey pürüzlülüğü terimi endüstriyel alanda hizmet veren sektörlerin kullandıkları metal gibi materyallerin, yüzeylerinin mikro birimlerde girintili çıkıntılı olması durumudur. Endüstrinin ve teknolojinin tam olarak gelişmediği yıllarda, metal yüzey pürüzlülük parametreleri, dokunarak veya bakılarak değerlendirilirdi. Bu değerlendirmenin güvenirliğinin düşük olması nedeniyle, ihtiyacı karşılayacak düzeyde parametrik ölçüm cihazları geliştirildi.

Özellikle günümüzde uçak, otomotiv ve metal parça imalatı yapan sektörlerde kullanımı önem kazandı. Yüzey pürüzlülüğü ölçüm sonuçları, ölçülen yüzeyin sonucuna göre ortaya çıkan ürünün kalitesini belirlemede büyük rol oynamaktadır. Moleküler küçüklükteki parçaları ölçmede, makro büyüklükte alanları veya yumuşak alanları ölçmede farklı ölçüm teknikleri kullanılır.

Yüzey Ölçüm Amacı Nedir?

ISR C300 YUZEY PURUZLULUK OLCME AYARLANABILIR
Yüzey Pürüzlülük Ölçüm Cihazı

Doğada yer alan her nesnenin yüzeyi düz değildir. Düz olarak görünen çoğu materyali yüzey pürüzlülüğünü ölçen cihazlarla değerlendirdiğimizde, parametrelerde sapma görülür. Özellikle otomotiv sanayinde, araçların en küçük parçalarından dış yüzey kaplamasına kadar her yüzeyi yüzey ölçüm cihazları ile değerlendirilerek, pürüzsüzlüğü sağlanır. Boya sanayisinde, boyanan yüzeylerde ortaya çıkabilecek moleküler pürüzlüklerin değerlendirilmesinde de ölçüm cihazları kullanılarak değerlendirme yapılır. Bu sayede materyalin, pürüzsüz ve hatasız görünümü ortaya çıkan ürünün kalitesini belirlemede önemlidir. Sanayi sektörünün kaliteli ürün imalatı ile de ekonomiye katkı sağlar.

 

 

Yüzey Pürüzlülük Ölçümü Nasıl Yapılır?

Günümüzde yüzey pürüzlülük cihazlarından en yaygın olarak kullanılanı, sivri uçlu pürüzlülük cihazıdır.  Seri üretim sektöründe ortaya çıkan materyalin, 15 saniyede ölçümünü sağlar. Belli sabitlikteki hızı ile hareket ederek, sivri ucu yardımıyla yüzeyin pürüzlülük parametresini ölçer. Bir diğer yaygın kullanıma sahip olan cihaz da, dokunmatik ekranlı 3,5 inçlik elektronik cihazdır. Silindir yüzeylerde, küçük oyuklarda, eğimli yüzeylerde, araba parçalarında ve büyük yüzey alanlarına sahip materyallerde kullanım kolaylığı sağlar. Elektronik cihazın ekranındaki açma, parametre seçme gibi yönergeleri takip ederek, pürüzsüzlük ölçümünü gerçekleştirebilirsiniz.

Yüzey Pürüzlülük Ne İle Ölçülür?

İmalat sektöründe yer alan metal, alüminyum, çelik, boya ve talaşlı ürünlerin kalitesini ortaya çıkartan temel özellik ortaya çıkan materyalin pürüzsüz ve parlak olmasıdır. Bunun için geliştirilen yüzey pürüzlülük ölçme cihazı, imalat sektöründe ve kalite kontrol birimlerinde kullanılmaktadır. Ayarlanabilir model, mastar seti, tanım ve değerlendirme için geliştirilmiş nikel ürünler ve 4 farklı dilde kullanılabilen 12 pürüzlülük parametresinin ölçülebildiği elektronik cihazlar mevcuttur. Kullanım alanı yaygın olan, geniş çaplı yüzeylerin ölçümünde kolaylık sağlayan, sivri uçlu pürüzlülük ölçen cihazlar da, hassas ölçüm ile değerlendirme yapmaktadır.

Yüzey Pürüzlülük Ölçüm Cihazları

Yüzey ölçümü, üretim sanayisinin geliştirilen önemli kısımlarından biridir. Genellikle metal yüzeylerde kullanımı yaygındır. Metal yüzeye sahip otomobil, uçak veya talaş imalatı firmalarında, tüm mekanik parçalar belli bir aşamadan geçer. İmalatın kalite kontrol aşamasında da materyalin kalitesi, pürüzsüzlük ölçüm cihazlarından uygun olan biri kullanılarak ortaya çıkar. Her iş parçasının belli büyüklükleri ve birleşim yerleri mevcuttur. Ölçülen yüzeyde bu iki parçanın birleşimi söz konusu olduğu durumlarda, birleşimin fark edilmeyecek düzeyde pürüzsüz görünmesi kalite için önemlidir.

Ayrıca birleşim yerlerinde sağlanan pürüzsüzlük, materyalin dayanıklılığını gösterir. Yaygın kullanım alanı olan iğne uçlu pürüzlülük ölçüm aletleri, büyük alanlarda parametrik ölçümler yaparak, üç boyutlu olarak tarama ile ekrana aktarma yapar. Küçük elektronik cihazlar şeklinde tasarlanan pürüzlülük ölçüm cihazları çeşitleri de mevcuttur. Küçük bir işletme sektöründe çalışıyorsanız, bu elektronik ayarlanabilir cihazlar çok kullanışlı olabilmektedir.

Doğrudan Cihazla Ölçme

Yüzey pürüzlülüğü belirlemede, elmas veya sert ince uçlu bir kalem, bitmiş materyalin üzerinde ilerler. Kalem her ilerlediğinde ucundaki elektrik sinyalleri sayesinde, tarama yaparak ekrana yansıtır. Pürüzsüzlük parametreleri istenen düzeyde görülebildiği için çok kullanışlı cihazlardır. Herhangi bir mekanik parçanın veya sürtünme yapan parçaların zamanla aşınma gibi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Pürüzlülüğü ölçen cihazlar bu parametreleri belirlemede çok önemli rol oynamaktadır. Uçakların imalatında kullanılan metal malzeme parçalarının birleştirilmesiyle, son şeklini alan uçağın pürüzsüzlük testine girerek parametre değerlendirmesi yapılır.

Parametre sonuçlarına göre yeniden düzenlemeler yapılır. Uçağın birleşim parçalarının kaynak yerleri, havada sürtünme ile oluşabilecek zayıflıklar, pürüzlülük cihazlarının ölçümü ile değerlendirilir. Otomobil araçlarının bakımının yapıldığı yerlerde, araç parçalarının ek ve boya yerlerinin pürüzsüzlük ölçümü için farklı elektronik cihazlar mevcuttur. Bu sayede görüntü parametrelerine göre değerlendirme yapabilirsiniz. Makine parçaları imalat sektöründe çok küçük parça imalatları testleri için de, ölçüme uygun yüzey pürüzsüzlük cihazları mevcuttur.

Genellikle taşınabilir ve kullanımı kolay bu cihazlar, dijital ekranın yönlendirmesiyle kolayca kullanabileceğiniz ürünlerdir. Kullanım alanına ve hassasiyetine göre farklı çeşitte yüzey pürüzlülük ölçüm cihazlarını, internet sitemizde bulabilirsiniz. Ürünlerin detaylarını inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir