Kumpas Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 

1180s

Kumpas Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 

Kumpas, günümüzde uzunluk, dış çap, iç çap, derinlik olmak üzere yükseklik gibi boyutları “mm” veya “inç” cinsinden 0,01 mm hassasiyetle ölçmek için kullanılan mekanik bir ölçüm cihazıdır. İhtiyaç duyulan alana göre farklı şekil ve ebatlarda imal edilmektedir.

Kumpas Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 
Kumpas

Kumpas ürünleri günümüzde paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Bir cetvel ve bir sürgüden (sürgü) oluşur. Tedavi ve kumlama işleminden sonra üzeri ince bir tabaka ile kaplanır. Bu işlemden sonra, kesitler hassas bir işaretleyici ile işaretlenir ve işaretlenen kısımlar, sabitlenmesi için asitle harmanlanmaktadır.

Kumpas Ölçüm Birimleri Kuralları Nelerdir?

Kumpas selesi milimetre cinsinden bir alt bölümü ve inç cinsinden bir üst bölümü vardır. Milimetre kısmında iki çizgi arası mesafe 1 mm, inç kısmında iki çizgi arası mesafe 1/16″ (yani bir parmak mesafeyi 16 eşit parçaya böler.)

Metrik Fren Kaliperleri: Bunlar metrik fren kaliperleri milimetre cinsinden ölçülür. Ölçü hassasiyeti 1/10, 1/20 ve 1/50 mm’dir.

Parmak (İnç) Kodlayıcılar: İnç sistemine  yapılan bu frenler inç cinsinden ölçülür. Ölçüm hassasiyeti 1/128”, 1/6 ‘, 0.001”dir. (1 inç = 2,5 cm) 1/10 mm

Hassas sele: Selenin ana cetvelinin iki çizgisi arasındaki mesafe 1 mm’dir. Cetvelin 9 mm’lik kısmı verniye üzerinde 10 eşit parçaya bölünmüştür. Yani iki çizgi arasındaki mesafe 0,9 mm’dir. Bu değer ana kuralın iki satırı arasındaki mesafeden çıkarılırsa ölçüm sonucunun doğruluğu bulunur. Ölçüm sonuçları aşağıdaki gibi yorumlanır;

  • 1/20mm Hassas Ofset: Cetvelin 19mm’lik bölümü verniye üzerinde 20 eşit parçaya bölünmüştür ve iki çizgi arasındaki mesafe 0.95mm’dir. Semerin doğruluğu 0,05 mm olarak bulunmuştur. 0,05-0,1-0,15-0,
  • -0,
  • 5 mm gibi sistemsel değerler ölçülür.
  • 1/50 mm hassas fren
  • Cetvelin  9 mm olan kısmı verniyer üzerinde 50 eşit parçaya bölünmüştür. Hassasiyet değeri 0,02 mm’dir. Örneğin 0,02-0,0
  • -0,1-0,16-0,
  • 2-0,

6 mm ölçülebilir düzeyindeki parçalarda ölçülebilir. Sabit çene, iş parçasının ölçüm  noktasına dayanır ve hareketli çene, iş parçasını kavramak ve ölçüm değerini okumak için iş parçasına doğru hareket eder.

Kumpas Ölçümü Süreci Nasıl Olur?

Ölçerken, bir elinizle fren kaliperinin sabit çenesini ve diğer elinizle fren kaliperinin hareketli çenesini tutun. Sabit çene iş parçasına dayanır, hareketli ölçüm çenesi iş parçasına döner, çeneler açıklığın eksenine paraleldir ve ölçüm değeri okunur.

Derinlik mesnedinin sürmeli köprüsünü ölçüm yüzeyine sıkıca bastırın. Derinlik göstergesi bıçağını, derinlik göstergesinin altına oturana kadar yavaşça kaydırın. Ayar vidasını dikkatlice sıktıktan sonra kaliperi kaldırın ve ölçülen değeri okuyabilirsiniz.  Ölçmeden önce fren kaliperini de kontrol edin. Aşağıdaki resimlerden herhangi biri varsa, ölçümleriniz doğru olmayabilir.

Kalınlık; Nesnelerin uzunluklarını derinlik, yükseklik, dış çap ve iç çap gibi çeşitli noktalarda 0,01 mm hassasiyetle ölçen mekanik bir ölçüm cihazıdır. Uygulamaya bağlı olarak farklı boyut ve şekillerde olabilir.

Kumpasların Özellikleri Nelerdir?

Genellikle paslanmaz çelikten yapılan bu aletler bir cetvel ve bir verniyeden oluşur.  Farklı tipte fren kaliperleri bulunsa da genel özelliklerinin benzer olduğu söylenebilir. Elinizdeki iticinin alt kısmı milimetre, üst kısmı inç olarak ayarlanmıştır.

Terim kalınlığı ile ilgili genel bilgiler yukarıda verilmiştir. Bunların dışında fren kaliperi deniz haritalarında uzunluk ölçen pusula, yazıcının harfleri sıralamak için kullandığı demir anlamına da gelir. Bunlar calibre’nin ne anlama geldiği sorusuna verilen diğer cevaplar.  Kumpas aynı zamanda, günümüzde mühendislikte kullanılmaya devam eden bir alettir. Araştırmalar, bu mekanik ölçüm cihazının ilk kez MÖ 6. yüzyılda kullanıldığını gösteriyor. Tahtadan yapılmış ve hareketli bir çenesi olan bu aleti Romalıların kullandığına inanılmaktadır. Buna karşılık, Joseph R. Brown 1851’de ilk modern fren kaliperlerini geliştirdi.

Kumpas Hakkından Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Kullanımı çok kolaydır. Bu noktada kumpasın neyi ölçtüğünü merak ediyor olabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, tüm nesne uzunluklarını yüksek doğrulukla ölçebilir, bu nedenle ölçülecek nesneye göre kalınlık seçilmelidir.  Ölçülebilir yüzeyler temiz olmalıdır ve kumpas aleti çapraz olarak görülmelidir.

Kumpas hareketli parçaları ölçmek için uygun olmadığını unutmayın. Fren kaliperine çok fazla baskı uygulamayın. Ayrıca ölçülerin çok hassas olduğunu ve ciddi bir özen gerektirdiğini de asla unutmayın. Bu özel mekanik ölçüm cihazı, makine atölyelerinde ve diğer hassas alanlarda ölçüm yapmak için kullanılmalıdır, öncelikle hareketli parçanın 0 (sıfır) değerinin nereden geldiğine bakalım. (Bu fonksiyon standart bir kuralı okumak gibi düşünülebilir) 0 (sıfır) ekleme noktası milimetre cinsinden yazılır ve sayının sonuna  virgül eklenir.

Ardından sabit parçanın çizgileri ile hareketli parçanın çizgilerinin tam olarak nerede örtüştüğünü buluyoruz. Virgülden sonraki kısma satırların çakıştığı nokta yazılır ve işlem tamamlanır. Firmamızdan hizmetler alabilirsiniz.

Bizi Instagram dan takip edebilirsiniz: insize

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir